Elektroniczna książka polowań – EKEP

PZŁ EKEP™

 

 

Od 1 kwietnia 2020 r. w naszym Kole zacznie obowiązywać nowa elektroniczna książka ewidencji polowań indywidualnych PZŁ. Do tego czasu warto zapoznać się i nauczyć jej obsługi.

Dostępna jest w wersji na komputer i urządzenia mobilne (smartfon, tablet)

Aby skorzystać z EKEP wystarczy, że masz konto w systemie dla Kół Łowieckich PZŁ

(link: https://systemkl.pzlow.pl/palio/html.run?_Instance=kl.pzlow.pl)

i zalogujesz się do niego, a tam wybierzesz z menu elektroniczną książke polowań.

Podrecznik-uzytkownika-systemu-dla-kol-lowieckich

 

Będziesz mógł zapisać i wypisać z polowania siebie oraz kolegów z koła.

 

Pomocna w tym na pewno będzie aplikacja mobilna EKEP dostępna w play.google.com

(link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jpalio.pzl&hl=pl)

Ta aplikacja jest dostępna tylko w sklepie App Store dla telefonu iPhone i iPada.

PZŁ EKEP™ – elektroniczna książka ewidencji polowań to mobilna część systemu produkcyjnego Polskiego Związku Łowieckiego stworznego do kompleksowej obsługi Kół Łowieckich(2). Aplikacja jest przeznaczona dla polujących myśliwych, a jej głównym celem jest możliwość podglądu oraz ewidencji pobytu myśliwych w obwodzie łowieckim. Aplikacja PZŁ EKEP™ do poprawnego funkcjonowania musi miec zapewniony dostęp do sieci internet – dane pobierane przez aplikację są danymi pobieranymi z systemu produkcyjnego PZŁ KŁ. Wszystkie informacje dotyczące polowań to dane rzeczywiste pochodzące z systemu produkcyjnego PZŁ KŁ. Myśliwy może z dowolnego miejsca zapisać się na polowanie – może zapisać na polowanie również kolegów z koła oraz myśliwych dewizowych. Dane wprowadzane przez myśliwych o odstrzałach automatycznie aktualizują wykonanie rocznego planu łowieckiego Koła. Z poziomu aplikacji myśliwy może również:

  • obejrzeć własne upoważnienia do polowania,
  • sprawdzić plan roczny oraz jego aktualne wykonanie.,
  • obejrzeć mapę obwodu łowieckiego wraz z rewirami polowań i urządzeniami łowieckimi,
  • przejrzeć własne polowania,
  • oznaczyć położenie odstrzału, swoje czy pojazdu,
  • wykonać zdjęcia np. odstrzału sanitarnego…

EKEP-Instrukcja-instalacji-na-urzadzenia-mobilne

 

 

 

 



Koronawirus – co warto wiedzieć

 

Droga Koleżanko, Drogi Kolego,

poniżej prezentujemy garść użytecznych informacji nt. koronawirusa:

Wskazówki dotyczące objawów:

  • Jeśli masz katar lub wysięg z przeziębieniem to nie może to być nowy typ zapalenia płuc koronawirusa, ponieważ SARS-CoV-2 objawia się suchym kaszlem bez kataru. Jest to pierwszy, najłatwiejszy sposób ustalenia, czy masz się czym martwić.

Informacje na temat objawów:

  • Najpierw wirus infekuje gardło, a następnie odczuwa się suchość z bólem gardła, która trwa 3-4 dni.
  • Następnie wirus łączy się z płynem nosowym, kapie do tchawicy i dostaje się do płuc, powodując zapalenie płuc. Ten proces trwa od 5 do 6 dni.
  • W przypadku zapalenia płuc występuje wysoka gorączka i duszność. Jednocześnie przekrwienie błony śluzowej nosa nie przebiega normalnie, a jest zintensyfikowane
  • Ważne jest, aby w razie wystąpienia objawów natychmiast powiadomić najbliższą stację sanepidu lub zgłosić się na oddział zakaźny w szpitalu. Nie należy korzystać z transportu publicznego ani odwiedzać przychodni.

Informacje na temat zapobiegania zakażeniu:

  • Koronawirus ma dość duży rozmiar (średnica komórki wynosi 400-500 nm), więc każda zwykła maska (nie tylko funkcja N95) powinna być w stanie go odfiltrować.
  • Najczęstszym sposobem zakażenia jest dotykanie ludzi, dlatego staraj się tego unikać i często myj ręce, najlepiej zgodnie z zaleceniem GIS. Wirus żyje na rękach przeciętnie od 5 do 30 minut.
  • Płucz gardło i nos by wyeliminować zarazki, które znajdują się jeszcze w gardle czy nozdrzach (zanim zaczną kapać do płuc).
  • Wirus nie jest odporny na ciepło i zostaje zabity w temperaturze 26,27 st. C, dlatego pij dużo gorącej wody, aby zapobiegać chorobie. Picie gorącej wody jest skuteczne w walce ze wszystkimi chorobami.
  • Wirus może pozostać aktywny na odzieży nawet przez 6-12 godzin. Konwencjonalny detergent do prania powinien zabić wirusa, a w przypadku odzieży wierzchniej , która nie wymaga codziennego prania, umieść ją na słońcu, aby zabić wirusa.
  • Na powierzchni metalu wirus żyje przez co najmniej 12 godzin, dlatego jeśli wejdziesz w kontakt z jakąkolwiek metalową powierzchnią, koniecznie dokładnie umyj ręce mydłem.
  • Śledź na bieżąco komunikaty GIS
  • Jeśli możesz używaj środków antybakteryjnych, doskonale sprawdzają się te załączone w zestawach bioasekuracyjnych do walki z ASF.

Wsparcie duchowe:

  • Św. Sebastian, patron myśliwych, jest uważany za obrońcę przed plagami i zaraźliwymi chorobami. Jak przypomina kapelan krajowy, ks. Sylwester Dziedzic, św. Sebastian od wieków skutecznie oręduje w czasie różnych panujących wielokrotnie epidemii, czego przykładem są różne świątynie pod jego wezwaniem (m.in. Wieliczka, Bestwinka, Niedźwiedź, Jurgów czy Ilkowice w Parafii Łęg Tarnowski).  Warto spróbować modlitwy wstawienniczej do naszego patrona, gdy czujemy wewnętrzny niepokój związany z bezpieczeństwem i zdrowiem naszej rodziny.

źródło:PZŁ