PIW OPOLE – Badania w kierunku włośnicy

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opolu informuje, iż od dnia 18 lipca 2022 roku rozpoczyna działanie Powiatowa Terenowa Pracownia Diagnostyki Włośni w Opolu.

Adres:
ul. Wrocławska 170
45-836 Opole
Budynek „A”
 
Przyjmowanie prób odbywać się będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 14.30.
 
Do dnia 1 sierpnia 2022 roku pracownia będzie prowadzić badania w kierunku włośnicy dzików i trzody chlewnej tylko na użytek własny.
 
Po 1 sierpnia 2022 roku  pracownia będzie badać na użytek własny i sprzedaż bezpośrednią.
 
Do każdej próby koniecznie jest wypełnienie odpowiedniego protokołu (w załączeniu).
 
 
 
 



Zintegrowany Interfejs Padłych i Odstrzelonych Dzików (ZIPOD)

 

Informujemy, że w związku z potrzebą stałego udoskonalania metod szybkiego podejmowania działań w walce z afrykańskim pomorem świń, w tym wykorzystywania rozwiązań teleinformatycznych wspomagających kontakty z Inspekcją Weterynaryjną, przygotowana została aplikacja służąca przekazywaniu do powiatowych lekarzy weterynarii informacji o dzikach padłych i odstrzelonych o nazwie Zintegrowany Interfejs Padłych i Odstrzelonych Dzików (ZIPOD).

Szczegóły znajdują się w piśmie – ZIPOD

Link do aplikacji: https://zipod.wetgiw.gov.pl:4443/

Szczegółowa instrukcja użytkowania ZIPOD 2.0

Dodatkowo, Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w przypadku nie dokonanie zgłoszenia, kwota przysługująca za znalezienie padłego dzika lub odstrzelonego dzika, przewidziana w obowiązujących przepisach prawa, będzie pomniejszona o 20% w wyniku konieczności poniesienia kosztów dodatkowych czynności po stronie IW.

Zachęcamy do aktywnego korzystania z tej aplikacji.

Darz Bór!




Broń mysliwska – podstawowe zasady postępowania

W oparciu o obowiązujące przepisy ( Marzec 2022 r. ) przypominamy podstawowe zasady postępowania z bronią myśliwską opracowane przez  zespół ds.strzelectwa przy ZG PZŁ w Warszawie.

  1. Broń myśliwska – podstawowe zasady postępowania – kompendium do wykorzystania

źródło: PZŁ




Doświadczasz hejtu – zgłoś to

 

5 maja ruszyła subdomena „hejtstop”, dzięki której każdy myśliwy lub stażysta może zgłosić następujące zdarzenia:

  • hejt,
  • utrudnianie wykonywania polowania,
  • groźby karalne,
  • niszczenie urządzeń łowieckich

Hejtstop to projekt rozpoczęty przez Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego. Jego celem jest monitorowanie zjawiska mowy nienawiści oraz przestępstw dokonywanych wobec myśliwych. W ramach projektu Zarząd Główny PZŁ uzyska kompleksową wiedzę, dzięki której będzie mógł podejmować decyzje związane z budowaniem wizerunku, podejmowania czynności cywilno-prawnych oraz karnych wobec osób dopuszczających się wykroczeń wobec myśliwych.

Aby oferowane przez Zarząd Główny narzędzie spełniało swoją rolę rekomendujemy zgłaszanie każdego tego typu zdarzenia w subdomenie za pomocą dedykowanego formularza:

HEJTSTOP




Interpretacja dot. całorocznego odstrzału lisów

 

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi możliwości całorocznego odstrzału lisów w związku z wejściem w życie z dniem 1 kwietnia br. nowego podziału województw na obwody łowieckie Departament Leśnictwa i Łowiectwa Ministerstwa klimatu i Środowiska wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 marca 2005 r. w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne (Dz.U. Nr 48, poz. 459,z późn. zm.), okres polowań na lisy trwa od dnia 1 czerwca do dnia 31 marca, a na terenach obwodów łowieckich, w których występuje głuszec lub cietrzew lub prowadzono w ostatnich 2 latach kalendarzowych zasiedlenia zająca, bażanta lub kuropatwy – przez cały rok. Jednocześnie zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r.  Prawo łowieckie (Dz. U.  z 2020 r., poz. 1683, z późn. zm.) obwód łowiecki stanowi obszar gruntów o ciągłej powierzchni, zamkniętej jego granicami, nie mniejszy niż trzy tysiące hektarów, na którego obszarze istnieją warunki do prowadzenia łowiectwa.

Zatem § 9 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne znajduje zastosowanie do terenów, na których występuje głuszec lub cietrzew lub prowadzono w ostatnich 2 latach kalendarzowych zasiedlenia zająca, bażanta lub kuropatwy i dotyczy również obwodów łowieckich funkcjonujących od 1 kwietnia br. w związku z wejściem w życie nowego podziału województw na obwody łowieckie z zastrzeżeniem, że te obwody łowieckie obejmują tereny, na których dokonywane były zasiedlenia. Należy również zauważyć, iż intencją ministra właściwego do spraw środowiska było wprowadzenie do rozporządzenia w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne przepisów, które umożliwią ochronę zwierzyny wsiedlanej – zajęcy, bażantów oraz kuropatw przed nadmierną presją lisów i umożliwią całoroczny odstrzał tych drapieżników w miejscach zasiedleń.

Niezależnie od powyższego Departament Leśnictwa i Łowiectwa  wyjaśnia, iż ewentualny ciężar wykazania faktu zasiedlenia ww. gatunków zwierząt  łownych na danym obszarze spoczywa na zarządcy lub dzierżawcy obwodu łowieckiego i może być udokumentowany w formie protokołu sporządzonego na okoliczność dokonania zasiedlenia zwierzyną obwodu łowieckiego, w którym zwyczajowo wskazuje się nr obwodu łowieckiego, nadleśnictwo, województwo, miejscowość oraz uroczysko lub oddział leśny.

 

 

źródło:PZŁ




Pomoc dla Ukrainy

 Ciebie wszak rzecz dotyczy, gdy ściana u sąsiada płonie

Horacy

 

Drodzy Koleżanki i Koledzy Myśliwi!

Zarząd Koła Łowieckiego “Szarak” Nr. 10 w Opolu  zachęca gorąco do  udzielenia pomocy uchodźcom z Ukrainy.
Stańmy  wspólnie na wysokości zadania i pokażmy, że jesteśmy również grupą społeczną, która chętnie włącza się w akcje charytatywne, które dotyczą teraz szczególnie udzielaniu pomocy uchodźcom z Ukrainy.
My wspieramy “nasz” zaprzyjaźniony Dom Dziecka w Turawie finansowo i materialnie.
 
 
 
Dziękujemy za wszelkie przejawy dobrej woli, za piękną obywatelską i ludzką postawę, która nie jest bez znaczenia dla wizerunku polskiego łowiectwa i polskiego myśliwego.
 
Darz Bór!
 
 
Również inne możliwości pomocy mile widziane
 

Urząd Miasta i Gminy Zagórz ul. 3 Maja, 2 38-540 Zagórz Tel. +48 13 462 20 62

 




Dobre praktyki zbieracza zrzutów

Król puszczy, jeleń szlachetny, rozpoczął zrzucanie poroża. Wielu miłośników przyrody wychodzi teraz do lasu w poszukiwaniu zrzutów. Zbieranie ich jest legalne, jednak może doprowadzić do tragedii, podobnej do tej, jaka miała miejsce w zeszłym roku w Ińsku, kiedy chmara przestraszonych przez zbieraczy poroża jeleni byków wtargnęła na zamarznięte jezioro i utonęła:

ZOBACZ MATERIAŁ: ODALEŹĆ SENS W TRAGEDII

W celu uniknięcia podobnych dramatów, Polski Związek Łowiecki opracował spis dobrych praktyk zbieracza zrzutów, który podpowiada gdzie i w jaki sposób dozwolone jest zbieranie zrzutów. Prosimy o zapoznanie się i stosowanie. Dbajmy wspólnie o dobrostan zwierzyny!

DOBRE PRAKTYKI ZBIERACZA ZRZUTÓW

 

źródło: PZŁ




Aplikacja „Weryfikator PZŁ”

Z nowym rokiem chcemy  uprościć myśliwym procedurę potwierdzania informacji o uiszczeniu składki członkowskiej i ubezpieczenia na kolejny rok kalendarzowy. W 2022 r. nie ma już obowiązku umieszczania hologramu na legitymacji członkowskiej PZŁ.

Weryfikator członkostwa

Polski Związek Łowiecki ZG we współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, wytwórcą legitymacji, wprowadza od nowego roku nowy sposób sprawdzania informacji o opłaceniu składki członkowskiej i ubezpieczenia OC na kolejny rok. Dla trzech najbardziej popularnych platform Android, Apple, Huawei została przygotowana aplikacja „Weryfikator PZŁ” – Weryfikator legitymacji członkowskiej Polskiego Związku Łowieckiego.

Aplikacja jest publicznie osiągalna w wyżej wymienionych sklepach platform, zaś jej działanie  polega na zeskanowaniu kodu QR znajdującego się na okazanej legitymacji i sprawdzeniu danych na niej zawartych. Po zeskanowaniu kodu QR aplikacja zaprezentuje dane zawarte na legitymacji – numer legitymacji, nazwisko, imię, posiadane uprawnienia, kwalifikacjach oraz potwierdzi informacje o statusie opłacenia składki członkowskiej oraz ubezpieczenia OC. 

 

screenshot    screenshot  screenshot    screenshot

 

Zachęcamy do instalowania i korzystania z przygotowanego narzędzia, mamy nadzieję, że nowy sposób potwierdzania uiszczania składki członkowskiej i ubezpieczenia OC zostanie przyjęty z zadowoleniem.

W chwili obecnej dla platform Android, Huawei została przygotowana i opublikowana do pobrania i instalacji aplikacja „Weryfikator PZŁ”. Dla aparatów Apple aplikacja zostanie opublikowana w najbliższym czasie.

Bez konieczności instalowania

Członkowie PZŁ nie muszą instalować na swoich telefonach aplikacji do weryfikacji informacji o opłaceniu składki, choć oczywiści mogą ją zainstalować i sprawdzić dla własnej wiedzy, czy informacja o opłaceniu składki jest już naniesiona w systemie. To osoba pragnąca zweryfikować tę informację musi posiadać zainstalowaną aplikację. Stan obecny w kwestii legitymacji pozostaje bez zmian, tzn. legitymacja w obecnej formie jest obowiązująca, a informacja o wniesionej składce członkowskiej jest odnotowywana w systemie informatycznym, jak w latach poprzednich przez zarządy okręgowe.

Rezygnacja ze stosowanych hologramów na rzecz aplikacji ma na celu zmniejszenie pracy związanej z odbiorem, przekazywaniem i naklejaniem hologramu na legitymacji.

 

 

źródło:PZŁ