Mapka z relikwiami św. Huberta

Z okazji przypadającego 3 listopada święta naszego głównego patrona przygotowaliśmy dla Was mapkę z miejscami w Polsce, gdzie znajdziecie jego relikwie.

ZOBACZ MAPKĘ Z RELIKWIAMI

Te cztery punkty warto odwiedzać nie tylko od święta, ale przede wszystkim w chwilach kryzysu czy zwątpienia. Założymy się, że nie ma w Polsce myśliwego, który choć raz nie poprosiłby św. Huberta o opiekę podczas łowów czy udane polowanie! Warto być ze świętymi w dobrym kontakcie. Czy wiecie, że kolejny patron myśliwych, św. Sebastian, jest orędownikiem w epidemiach?

 

źródło: PZŁ




Czy łowiectwo jako dziedzictwo kulturowe powinno być chronione?

Odpowiedzi na tytułowe pytanie poszukiwała grupa profesorów reprezentujących nauki prawne, nauki leśne oraz językoznawstwo. Efekty ich pracy ukazały się właśnie w prestiżowym czasopiśmie naukowym „International Journal fot the Semiotics of Law”.

 

W publikacji przedstawiono rozbudowaną argumentację prawniczą przyjmującą za punkt wyjścia Konwencję UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Na podstawie testu prawniczej racjonalności obejmującego pięć elementów (1. rodzajowa spójność wiedzy i umiejętności łowieckich w Polsce, 2. brak sprzeczności ze zasadami wynikającymi z uniwersalnych instrumentów prawa człowieka, 3. doniosłość wiedzy i umiejętności myśliwskich dla ochrony przyrody, 4. znaczenie wiedzy i umiejętności myśliwskich dla równowagi ekonomicznej i bezpieczeństwa wewnętrznego, 5. wiedza i umiejętności myśliwskie a idea bliskiej przyrodzie tożsamości kulturowej), autorzy doszli do wniosku, że „przekazywanie i wykorzystywanie umiejętności myśliwskich – tak jak czyni to od stu lat Polski Związek Łowiecki – jest przejawem niematerialnego dziedzictwa kulturowego, który zasługuje na ochronę prawną (art. 2 ust. 2 lid. d Konwencji).

Tłumaczenie całego artykułu na język polski.

 

źródło: PZŁ




Podpisz petycję „Tak! Dla rodziny w łowisku”

Projekt naszej inicjatywy ustawodawczej pozwalającej naszym dzieciom uczestniczyć w polowaniach w charakterze obserwatora wciąż jest w procesie legislacyjnym. W następnym tygodniu po raz drugi trafi do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, a potem kolejny raz pod obrady Sejmu RP. Pokażmy Parlamentarzystom, że zależy nam na tej ustawie i podpiszmy petycję, jako myśliwi-rodzice:

LINK DO PETYCJI

Polska jest jedynym krajem w Europie, który zabrania dzieciom wychodzenia z rodzicami w łowisko! Trzeba to zmienić! Przywróćmy normalność! Dajmy prawo naszym dzieciom do samodzielnego podejmowania decyzji!

źródło: PZŁ




Bioasekuracja. ABC postępowania… również w strefie białej

Obejrzyj film instruktażowy .

 

Film instruktażowy dla leśników i myśliwych ukazujący postępowanie prewencyjne w przypadku ASF.

 

ASF – dezynfekcja – środki chemiczne, zasady mycia i dezynfekcji

 

ASF – materiały szkoleniowe dla myśliwych i leśników

 

ASF-Wytyczne-Zasady bioasekuracji myśliwych

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
          z dnia 30 stycznia 2020 r.

 

źródło: Główny Inspektorat Weterynarii




Zawody Okręgowe Kół Łowieckich _11.07.2020

W dniu 11.07.2020 na strzelnicy ZO PZŁ w Opolu odbyły się Zawody Okręgowe Kół Łowieckich. Organizatorem tych zawodów  był Zarząd Okręgowy PZŁ w Opolu – Komisja Strzelecka przy ZO PZŁ w Opolu. Zakresem strzelań był 100% 6-ciobój myśliwski.

W zawodach brały udział reprezentacje 3 os. KŁ w Klasie P i Open. Klasyfikacja drużynowa – Klasa P i OPEN i klasyfikacja indywidualna M, P, C, D i Senior

Nasza drużyna w składzie: Kamil Buczek, Maciej Buczek i Marek Szkliniarz zajęła I Miejsce  w wieloboju myśliwskim drużynowo w Klasie Powszechnej z wynikiem 1173/1500 pkt.

Drużynowo w Klasie Otwartej nasza drużyna w składzie: Marek Sadowski, Kamil Buczek i Maciej Buczek zajęła II miejsce z wynikiem 1255 /1500 pkt.

ngg_shortcode_0_placeholder 

Szczegółowe wynki zawodów:

 Klasyfikacja indywidualna – SENIOR   Klasyfikacja indywidualna – DIANY   Klasyfikacja indywidualna – C   Klasyfikacja indywidualna – POWSZECHNA   Klasyfikacja indywidualna – MISTRZOWSKA   Klasyfikacja indywidualna – OPEN  Klasyfikacja drużynowa OPEN i POWSZECHNA

 

Gratulacje dla Kolegów, Brawo Wy… Darz Bór

 

Prezes już czeka z golonką… 😀 




„O agresji wobec myśliwych”

 

Zachęcamy do lektury najnowszego numeru wrocławskiego magazynu ekologiczno-łowieckiego „Pasje” 1(9) 2020. Znajdziecie w nim arcyciekawy artykuł prof. dr hab. Dariusza J. Gwiazdowicza z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz prof. dr hab. Aleksandry Matulewskiej z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pt. „O agresji wobec myśliwych”.

 

ARTYKUŁ DO POBRANIA

źródło:PZŁ




Dziki w Szczedrzyku

Opustoszałe przez koronawirusa ulice sprawiają, że dzikie zwierzęta coraz częściej wchodzą na ulice miast i wiosek.

Natomiast wysoki poziom wody w jeziorze turawskim wygonił tam osiedlone dziki. Wieś Szczedrzyk  odwiedzana była od  trzech tygodni przez watahę dzików.

Na prośbę mieszkańców wioski myśliwi przepędzili dziki z warchlakami do lasu.



 

Pod płotem domu w Szczedrzyku locha urodziła małe warchlaki!

Materiał filmowy: Robert Janikuła

Foto: Bartłomiej Mazurek




Ograniczenie szkód w uprawach – materiał pomocniczy

Oddajemy w Wasze ręce prezentację na temat ograniczenia szkód w uprawach. Jej autorem jest Kolega Robert Kamieniarz, przewodniczący Komisji Hodowlanej NRŁ ds. zwierzyny grubej. Mamy nadzieję, że ten merytoryczny materiał, zbierany przez lata, poparty badaniami naukowymi i wieloletnią praktyką,  pomoże Wam ograniczyć szkody w Waszych obwodach łowieckich.

OGRANICZENIE SZKÓD W UPRAWACH

 

źródło: PZŁ




Film instruktażowy Lasów Państwowych z szacowania szkód łowieckich




Elektroniczna książka polowań – EKEP

PZŁ EKEP™

 

 

Od 1 kwietnia 2020 r. w naszym Kole zacznie obowiązywać nowa elektroniczna książka ewidencji polowań indywidualnych PZŁ. Do tego czasu warto zapoznać się i nauczyć jej obsługi.

Dostępna jest w wersji na komputer i urządzenia mobilne (smartfon, tablet)

Aby skorzystać z EKEP wystarczy, że masz konto w systemie dla Kół Łowieckich PZŁ

(link: https://systemkl.pzlow.pl/palio/html.run?_Instance=kl.pzlow.pl)

i zalogujesz się do niego, a tam wybierzesz z menu elektroniczną książke polowań.

Podrecznik-uzytkownika-systemu-dla-kol-lowieckich

 

Będziesz mógł zapisać i wypisać z polowania siebie oraz kolegów z koła.

 

Pomocna w tym na pewno będzie aplikacja mobilna EKEP dostępna w play.google.com

(link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jpalio.pzl&hl=pl)

Ta aplikacja jest dostępna tylko w sklepie App Store dla telefonu iPhone i iPada.

PZŁ EKEP™ – elektroniczna książka ewidencji polowań to mobilna część systemu produkcyjnego Polskiego Związku Łowieckiego stworznego do kompleksowej obsługi Kół Łowieckich(2). Aplikacja jest przeznaczona dla polujących myśliwych, a jej głównym celem jest możliwość podglądu oraz ewidencji pobytu myśliwych w obwodzie łowieckim. Aplikacja PZŁ EKEP™ do poprawnego funkcjonowania musi miec zapewniony dostęp do sieci internet – dane pobierane przez aplikację są danymi pobieranymi z systemu produkcyjnego PZŁ KŁ. Wszystkie informacje dotyczące polowań to dane rzeczywiste pochodzące z systemu produkcyjnego PZŁ KŁ. Myśliwy może z dowolnego miejsca zapisać się na polowanie – może zapisać na polowanie również kolegów z koła oraz myśliwych dewizowych. Dane wprowadzane przez myśliwych o odstrzałach automatycznie aktualizują wykonanie rocznego planu łowieckiego Koła. Z poziomu aplikacji myśliwy może również:

  • obejrzeć własne upoważnienia do polowania,
  • sprawdzić plan roczny oraz jego aktualne wykonanie.,
  • obejrzeć mapę obwodu łowieckiego wraz z rewirami polowań i urządzeniami łowieckimi,
  • przejrzeć własne polowania,
  • oznaczyć położenie odstrzału, swoje czy pojazdu,
  • wykonać zdjęcia np. odstrzału sanitarnego…

EKEP-Instrukcja-instalacji-na-urzadzenia-mobilne